Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Garsiam keliautojui Antanui Poškai suteiktas Kalkutos universiteto garbės daktaro vardas

Sukurta 2014.11.28 / Atnaujinta 2014.11.28 13:48
   Garsiam keliautojui Antanui Poškai suteiktas Kalkutos universiteto garbės daktaro vardas
   Garsiam keliautojui Antanui Poškai suteiktas Kalkutos universiteto garbės daktaro vardas

   Penktadienį, lapkričio 28 d., garsiam lietuvių keliautojui Antanui Paškevičiui Poškai už indėlį į indologijos studijas suteiktas Kalkutos universiteto – seniausio Indijos universiteto - garbės daktaro vardas (po mirties).

   „Dėkoju Indijai ir Kalkutos universitetui už šį dėmesio ženklą, kuris svarbus ne tik mano šeimai, bet ir visai Lietuvai“, – atsiimdama garbės daktaro regalijas sakė į iškilmes Kalkutoje specialiai atvykusi A.Poškos duktė Laimutė Kisielienė.

   Šventėje taip pat dalyvavo Indijos Prezidentas Pranabas Mukherjee (Mukerdžy), Lietuvos švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus, Vakarų Bengalijos valstijos bei Kalkutos universiteto vadovai.

   „Pripažinti Antano Poškos nuopelnus užtruko beveik 80 metų.  Tačiau jo paliktas pėdsakas toks ryškus, kad ir šiandien Lietuvos bei Indijos žmones įkvepia naujiems žygiams“, – sakė Lietuvos ambasadorius Indijoje Laimonas Talat-Kelpša.

   Baigęs medicinos studijas Kaune, A.Poška 1929 metais kartu su kitu garsiu keliautoju Matu Šalčiumi motociklu išvyko į Indiją. Jų keliai išsiskyrė Irane, iš kur A.Poška 1931 metais laivu pasiekė Bombėjų. Bombėjaus universitete įgijo bakalauro laipsnį ir 1933 m. pasuko į Kalkutą.

   Kalkutoje A.Poška įsidarbino Indijos muziejuje ir dalyvavo keliose svarbiose antropologinėse ekspedicijose. 1936 m., vadovaujamas profesoriaus Birajos Sankaro Guha‘os (Biradžos Šankaro Guhos), parengė ir Kalkutos universitetui pateikė daktaro disertaciją „Vakarų Himalajų šinakalbių gyventojų fiziologiniai panašumai“. Deja, jos apsiginti nespėjo, o 1937 metais buvo priverstas išvykti iš Indijos ir į ją daugiau nebegrįžo.

   1937–1940 metais A.Poška dirbo žurnalistu leidiniuose „Akademikas“, „Lietuvos aidas“ bei „Trimitas“, vadovavo Lietuvos esperantininkų sąjungai. Nacių okupacijos metais dirbo bibliotekininku, slapstė ir išgelbėjo nuo mirties 3 žydų tautybės asmenis. 1999 metais jam suteiktas Pasaulio teisuolio vardas (po mirties).

   Į Lietuvą sugrįžus sovietams A.Poška buvo ištremtas į priverstinio darbo lagerį Archangelske, vėliau – į Vidurinę Aziją. Bet ir čia jo mokslinis talentas atsiskleidė netikėčiausiomis formomis: sunkiomis tremties sąlygomis A.Poška daug jėgų skyrė tirti Vidurinės Azijos tautų praeitį, dalyvavo įvairiose archeologinėse ekspedicijose.

   A.Poška mirė Vilniuje 1992 metais. Jo palikimą sudaro 5 knygos (svarbiausia iš jų, „Nuo Baltijos iki Bengalijos“, išleista aštuoniais tomais) bei daugiau kaip 1000 straipsnių Lietuvos ir užsienio spaudoje.

   Iniciatyvą suteikti A.Poškai Kalkutos universiteto garbės daktaro vardą subrandino ir įgyvendino Lietuvos ambasada Indijoje.

   Naujienlaiškio prenumerata