Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

G. Landsbergis: ES partneriai pasisako už stiprų atsaką, jei situacija prie Ukrainos sienų eskaluosis

Sukurta 2021.12.13 / Atnaujinta 2021.12.13 18:44
   G. Landsbergis: ES partneriai pasisako už stiprų atsaką, jei situacija prie Ukrainos sienų eskaluosis
   G. Landsbergis: ES partneriai pasisako už stiprų atsaką, jei situacija prie Ukrainos sienų eskaluosis

   Gruodžio 13 dieną vykusioje Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų taryboje Briuselyje buvo politiškai įvertinta situacija Baltarusijoje, Rytų Ukrainoje, taip pat Lietuvos patiriamas Kinijos ekonominis spaudimas.

   ES užsienio reikalų ministrai ypač daug dėmesio skyrė eskalacijai  prie Ukrainos rytinių sienų ir Rusijos kariuomenės telkimui.

   „Jau beveik aštuonerius metus tęsiasi Rusijos agresija prieš Ukrainą. Šiandien stebime, kaip Rusija vėl brėžia naujas raudonąsias linijas ir grasina Ukrainai ir demokratinėms šalims, atsisakydama ieškoti konstruktyvaus sprendimo diplomatiniu keliu. Reikia aiškiai siųsti žinią, kad jokia trečioji šalis negali turėti veto teisės demokratinės ir nepriklausomos valstybės sprendimams. Šiandien Taryboje ministrai itin vieningai akcentavo stipraus ir labai griežto atsako būtinybę, jei situacija prie Ukrainos sienų eskaluosis,“ – sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

   Ministras taip pat pabrėžė, kad ES turėtų prisidėti, stiprinant Ukrainos ir jos visuomenės atsparumą, parengti atgrasymo priemones ir aiškiai indikuoti, kokios būtų pasekmės Rusijos karinės eskalacijos atveju.

   Kalbėdamas apie situaciją Baltarusijoje ir prie rytinės ES sienos, ministras pabrėžė, kad būtina išlaikyti dėmesį tiek A. Lukašenkos režimo vykdomai migracijos instrumentalizacijai, tiek didėjančioms represijoms ir prastėjančiai žmogaus teisių situacijai Baltarusijoje.

   „Nepaisant tam tikrų pozityvių žingsnių – suorganizuotų repatriacinių skrydžių, situacija išlieka įtempta, ir vis dar didelis skaičius migrantų yra Baltarusijos teritorijoje. Turime būti pasiruošę tolesnėms provokacijoms. Baltarusijos vidaus situacija taip pat blogėja: politinių kalinių skaičius pasiekė nematytas aukštumas, didėja spaudimas pilietinei visuomenei, likviduota nepriklausoma žiniasklaida. Todėl itin svarbu išlaikyti spaudimą režimui,“  – sakė ministras ir pabrėžė, kad taip pat svarbu toliau laikytis neteisėto prezidento nepripažinimo politikos, reikalauti paleisti ir reabilituoti politinius kalinius bei užtikrinti, kad kaltieji neliktų nenubausti.

   ES užsienio reikalų taryboje ministras taip pat akcentavo, kad būtini skubūs ir vieningi ES veiksmai dėl Kinijos spaudimo prieš Lietuvą. Prekybos sutrikimus G. Landsbergis šiandien išsamiai pristatė ir už prekybą atsakingam Europos Komisijos vicepirmininkui Valdžiui Dombrovskiui.

   Diskusijoje apie ES santykius su Vidurinės Azijos šalimis ministras išsakė nerimą dėl ekonominės ir humanitarinės krizės Afganistane bei jos įtakos regiono valstybėms. G. Landsbergis pritarė, kad svarbu didinti ES įsitraukimą regione, skatinti demokratinių reformų įgyvendinimą ir kalbėti apie žmogaus teisių padėtį. Taip pat pabrėžė, kad būtina numatyti priemones, kurios padėtų regiono valstybėms sukurti ekonominį atsparumą, užtikrinti afganų pabėgėlių saugumą ir humanitarinius poreikius.

   ES užsienio reikalų ministrai situaciją Afganistane, jos įtaką regiono saugumui ir stabilumui aptarė su Kataro užsienio reikalų ministru Hamad bin Khalifa Al-Thani.