Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Viceministrė J. Neliupšienė Bendrųjų reikalų taryboje: Europai reikia europinių energetinių sprendimų

Sukurta 2022.11.18 / Atnaujinta 2022.11.21 09:53
   Viceministrė J. Neliupšienė Bendrųjų reikalų taryboje: Europai reikia europinių energetinių sprendimų
   Viceministrė J. Neliupšienė Bendrųjų reikalų taryboje: Europai reikia europinių energetinių sprendimų

   Parama Ukrainai, energijos kainos, Europos gynybos pajėgumai Rusijos agresijos metu, santykiai su Jungtine Karalyste – šiuos ir kitus aktualius klausimus aptarė užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė lapkričio 18 dieną Briuselyje vykusio Europos Sąjungos (ES) Bendrųjų reikalų tarybos (BRT) posėdžio metu.

   „Prisiminkime, kad virš išlaisvinto Chersono pirmiausia suplevėsavo ES vėliava, ir tai labai stiprus signalas mums, europiečiams, toliau diskutuojantiems apie ES paramą Ukrainai“, - pabrėžė viceministrė, ragindama ES valstybes nares nedelsiant nuspręsti dėl kitų metų ES makrofinansinės paramos Ukrainai skyrimo. ES taip pat turi nedelsdama priimti tolesnes sankcijas Rusijai.

   Lietuva kėlė Rusijos atsakomybės už agresiją klausimą ir ragino Europos Komisiją (EK) kuo greičiau pateikti siūlymą dėl tarptautinio tribunolo įsteigimo.

   Lietuva taip pat skatino EK pateikti tolesnius siūlymus dėl aukštų energijos kainų mažinimo priemonių. „Iki Kalėdų liko tik mėnuo, o mes nuo rugsėjo tebediskutuojame neatidėliotinas energijos kainų suvaldymo priemones. Europos Komisija privalo nedelsdama pateikti teisinius pasiūlymus, kaip riboti dujų kainas. Gruodžio 15-16 dienomis vyksianti Europos Vadovų Taryba yra paskutinis terminas, po kurio Lietuvos ir kiti ES šalių piliečiai privalo pajusti realių sprendimų įtaką savo gyvenime“, - akcentavo J. Neliupšienė.

   Taryboje taip pat aptarta Europos gynybos pajėgumų plėtra per paskutinius metus, remiantis Europos Komisijos prieš savaitę pateiktu itin svarbiu karinio mobilumo veiksmų planu bei įvertinant siūlymus dėl kibernetinės gynybos stiprinimo. Visgi šalių pajėgumai apsiginti, pasak viceministrės, priklauso nuo pačių šalių indėlio į savo saugumą. „Lietuva nuolatos akcentuoja poreikį stiprinti ES šalių – kartu ir visos Europos – gynybos pajėgumus. Džiugina, kad Europai kylančių grėsmių vertinimas sutampa – Rusijos agresija atliko savo darbą,  todėl galime pagrįstai tikėtis dar stipresnės Europos“, - sakė viceministrė.

   ES saugumas neatsiejamas nuo artimiausių sąjungininkų pasirengimo gintis. „Šiomis dienomis galime konstatuoti, kad ES ir Jungtinės Karalystės tarpusavio supratimas kaip niekada artimas“, - per BRT aptariant ES ir JK santykius, pažymėjo J. Neliupšienė. Lietuvai yra gyvybiškai svarbūs artimi ryšiai su viena stipriausių NATO sąjungininkių.

   Bendrųjų reikalų tarybos posėdžio metu Europos Komisija taip pat pristatė savo darbo programą 2023 metams, buvo aptarta Sąjungos vertybių laikymosi padėtis Vengrijoje pagal ES Sutarties 7 str. 1 dalį.

   Nuotraukos: European Council