Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Koncertas ir apdovanojimų vakaras Rusnės saloje

Sukurta 2021.08.02 / Atnaujinta 2021.08.02 06:46
   Koncertas ir apdovanojimų vakaras Rusnės saloje
   Koncertas ir apdovanojimų vakaras Rusnės saloje
   Koncertas ir apdovanojimų vakaras Rusnės saloje

   Šeštadienį Salos etnokultūros ir informacijos centre Rusnėje įvyko jau tradiciniu tapęs renginys, skirtas paminėti Lietuvos ir Indijos draugystei, kuris šiais metais yra ypatingas - minimos Mažojoje Lietuvoje gimusio ir augusio žydų kilmės architekto Hermanno Kallenbacho 150-osios gimimo metinės. 

   H. Kallenbachas yra laikomas ir vienu artimiausių Indijos taikaus pasipriešinimo ir tautinio išsivadavimo lyderio M. Gandžio bendražygiu. Už Hermanno Kallenbacho gyvenimo ir šių dviejų išskirtinių istorinių asmenybių draugiškų ryšių atradimą ir tyrinėjimą turime būti dėkingi Izraelio mokslininkui ir istorikui Dr. Shimon Lev, kuris savo aktyvioje mokslinėje veikloje tyrinėja žydų kilmės litvakų ryšius su Indija. Labiausiai istorikas yra nusipelnęs savo knygomis apie Gandhi-Kallenbacho ir žydų kilmės litvakės Šlomitos Flaum ir indų nacionalinio poeto Rabindranato Tagorės ryšių tyrinėjimą, kurie yra pristatyti knygose „Soulmates: The Story of Mahatma Gandhi and Hermann Kallenbach“ ir „From Lithuania to Santiniketan. Schlomith Flaum & Rabindranath Tagore“. Būtent Dr. Shimon Lev šiais metais buvo įteiktas apdovanojimas „Už nuopelnus Lietuvos ir Indijos draugystei“. Šiuo apdovanojimu anksčiau yra pagerbti Indijos garbės konsulas R. Chaudhary ir mokytojas bei visuomenininkas V. Toleikis.

   Apdovanojimų ceremonijoje dalyvaujant aukšto rango svečiams Dr. Shimon Lev buvo įteikta sumažinta šio paminklo kopija. Renginyje dalyvavo Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis, Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė, Lietuvos ambasadorius Indijoje Julius Pranevičius, Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias P. Sonnas, Lietuvos ambasadorius Čekijoje Laimonas Talat-Kelpša, Lietuvos ambasadorė Izraelyje Lina Antanavičienė, Lietuvos ambasadorė Armėnijoje Inga Stanytė-Toločkienė, Lietuvos Respublikos ambasadorius Airijoje Marijus Gudynas, Lietuvos - Indijos forumo prezidentė Kristina Dolinina, Indijos garbės konsulas Rajinder Chaudhary, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

   Renginio metu taip pat pristatyta komiksų autorės Miglės Anušauskaitės knygelė apie šešis lietuvius, savo kelionėmis bei idėjomis sujungusius Lietuvą ir Indiją. Knygelėje vaizdingai iliustruojamas šių keliautojų ryšys su Indija ir tai, kas paskatino juos ten nukeliauti. Pirmasis lietuvis išsilaipinęs Indijoje 1625 m. buvo Andrius Rudamina. Šio keliautojo atminimas yra įamžintas Senosios Goa XVII a. katedroje. Kitas žymus lietuvių keliautojas glaudžiai susijęs su Keralos valstija Indijoje buvo vyskupas Mikalojus Šostakas, kuris XVIII a. daugiau nei du dešimtmečius buvo tuometinės Malabaro bažnytinės provincijos apaštališkasis vikaras, suvienijęs susipriešinusią tuometinę katalikų bendruomenę. 2016 m. Verapolio katedros šventoriuje, kur buvo palaidotas vyskupas, Lietuvos ambasados iniciatyva M. Šostakui atidengta paminklinė lenta. Knygelėje taip pat aprašomi žymaus lietuvių keliautojo ir tyrinėtojo Antano Poškos kelionių įspūdžiai. A. Poška 1929 m. motociklu iškeliavo į Indiją ieškoti lietuvių kalbos ir sanskrito panašumų. Indijoje jis praleido septynerius metus, mokėsi Bombėjaus ir Kalkutos universitetuose. Lietuvos spaudoje jis paskelbė daugybę straipsnių apie Indiją ir jos kultūrą, išleido savo kelionių dienoraštį. Atskirai reikėtų paminėti ir XX a. žydų kilmės keliautoją Šlomitą Flaum, kilusią iš Panevėžio, kuri iškeliavo į Indiją įkvėpta žymaus indų poeto Rabindranato Tagorės. Šlomitos Flaum gyvenimą ir jos pažintį su šiuo nusipelniusi indų poetu bei jų akademinius pasiekimus - kartu įkūrė pirmąjį Rabindranato Tagorės universitetą Indijoje - tyrinėjo ir visuomenei pristatė šių metų apdovanojimą „Už nuopelnus Lietuvos ir Indijos draugystei“ gavęs Izraelio istorikas Dr. Shimon Lev.

   Susijusios naujienos Visos naujienos »

   Naujienlaiškio prenumerata

   Captcha